HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Dijagnoza, lečenje i prevencija u jednom detaljnom vodiču.
HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate
Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za jednu veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova bolest izazvana je humanim papiloma virusom (HPV) i može izazvati brojne neprijatnosti, od teškog lečenja do mogućnosti prelaska u kancer. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su kondilomi, kako se dijagnostikuju, leče i kako se možete zaštititi.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona (vagina, anus, penis), ređe kože testisa. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, a oko 30 od njih izaziva polne kondilome.
HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Takođe, moguća je vertikalna transmisija sa majke na dete, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Inkubacioni period može trajati od mesec dana do godinu dana.
Klinička slika i dijagnoza
Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično pojavljuju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini. Kod muškaraca se nalaze na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa, a kod homoseksualaca i na anusu i donjem delu rektuma.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da se HPV ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer virus cel svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i iscrpljujuće. Uključuje razne metode, u zavisnosti od veličine i lokacije bradavica:
- Krioterapija – spaljivanje tečnim azotom, metoda je bezbolna i ponavlja se svaka 3-4 dana do potpunog nestanka bradavica.
- Hirurško uklanjanje – uključuje lasersko uklanjanje ili klasičnu hirurgiju.
- Topikalne terapije – korišćenje rastvora podofilotoxina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil kreme.
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne i sam virus. Zbog toga je čest recidiv, pa je potrebno više terapija.
HPV i trudnoća
Kondilomi se često javljaju kod trudnica i pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje je neophodno sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, a laserska vaporizacija može biti izvedena bez rizika za majku i plod.
Prevencija: Vakcine protiv HPV-a
U Srbiju je pre nekoliko godina stigla vakcina protiv HPV-a, koja štiti od najopasnijih tipova virusa. Postoje dve vakcine: Cervarix i Gardasil, koje blokiraju karcenogene tipove HPV-a i time sprečavaju nastanak raka grlića materice.
Vakcina se preporučuje devojkama u dobi od 9 do 26 godina, a daje se u tri doze. Cena jedne doze iznosi oko 150 evra, a trenutno se može nabaviti u privatnim apotekama. Kliničke studije pokazale su da vakcina u 100% slučajeva sprečava pojavu raka grlića materice kod žena koje prethodno nisu bile izložene HPV virusu.
Zaključak
HPV virus i kondilomi su ozbiljan zdravstveni problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se kontrolisati. Vakcinacija je najefikasniji način prevencije, posebno za mlade osobe koje još nisu bile izložene infekciji. Ako imate bilo kakve sumnje, obavezno se konsultujte sa lekarom i tražite više mišljenja pre donošenja odluke o terapiji.